En Herrens kämpe har fått hembud

År 1974 kom Agneta till ett väckelsemöte på Gamla Bro i Stockholm. Samma kväll döptes hon och har sedan dess varit en hängiven Herrens tjänare i Maranataförsamlingen – en stor tillgång och inspiratör inom många olika områden. Hon talade engelska och spanska flytande, språkkunskaper som har varit till ovärderlig hjälp för många. Inte minst tog det sig uttryck i hennes förkärlek till församlingens missionsarbete i Dominikanska republiken. Hon var genom sina insatser en av pionjärerna i den mission som idag är till så stor välsignelse för många.
Från år 1990 och intill slutet av sitt liv var hon en mycket omtyckt och eftertraktad guide och chaufför i församlingens taxirörelse.
Kvällen innan Agneta somnade in var hon med i mötet och tackade Jesus. Någon gång under nattens timmar tog Herren henne i all stillhet hem till sig, där hon nu efter fullbordat verk får vila fram till uppståndelsens morgon.

Föregående inlägg Gud har berett en väg!
Nästa inlägg Ett Kristusfolk i tiden

Relaterade inlägg

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x