Brand på Maranataförsamlingens missionscenter

Maranataförsamlingens missionscenter i Bromma, med Hotell Pilgrimshem, drabbades den 1 augusti av en brand då en av byggnaderna med 16 hotellrum brann ner totalt. Ingen människa skadades! Naturligtvis ett hårt slag mot församlingens arbete, men vi vet att Gud är med genom allt. Församlingens syskon, främst de unga, trädde in som en man då brandlarmet gick vid åttatiden på kvällen. De inledde släckningsarbetet innan den närliggande Bromma flygplats hade första brandbilen på plats, och deltog i utrymning av hotellgäster då samtliga byggnader tvingades evakueras. De tog sig an omskakade människor som såg sina enda tillhörigheter slukas av lågorna, och samarbetade på ett fantastiskt sätt med polis och brandmyndighet. ”Ni är grymma!” var en av polisernas spontana kommentarer vid åsynen av denna krisinsats av en väl sammansvetsad församlingsgemenskap på Bällsta. Flera av gästerna kunde ombokas till andra rum och vår bön till Gud är att dessa nu så drabbade, i miljö och atmosfär på missionscentret ska få erfara personlig hjälp till både ande, själ och kropp. /KV

Föregående inlägg Kärleken – Guds energi
Nästa inlägg Kom ihåg mig, men glöm inte henne

Relaterade inlägg