”Badhuset i Örebro blev doplokal”

Detta skrev tidningen LänsNytt, Örebro. Varmbadhuset i Örebro har fått en ny funktion som doplokal åt Örebro Fria Församling. Bilden här intill är från dopförrättningen sistlidna helg. Som dopförrättare fungerar Donald Bergagård. – Vår församling har ingen egen kyrka, säger pastor Arne Imsen. Våra möten håller vi i Folkets hus. För våra dopförrättningar har Vi anhållit hos ett par andra församlingar att få hyra deras kyrkor, men de har inte velat ha oss som hyresgäster. Svenska Frälsningsarmén har varit mycket tillmötesgående mot oss på många sätt, men deras doplm kal år för liten för vår församling. Vi är dock på intet sätt avskräckta från att använda badhuset som doplokal. Det går alldeles utmärkt, och vi har varit där en gång ‘förut också. Sannolikt blir det en ny dopförrättning där mycket snart ifall vi inte kan finna en annan lösning genom att uppföra en provisorisk dopgrav i Folkets hus så att vi kan hålla till där också med Våra dopförrättningar. Visst går det bra att förrätta dop i badhuset, slutar pastor Im sen, men vi tycker nog att det är litet osyrnpatiskt av de andra församlingarna, i all synnerhet som Örebro har anseende som en gammal fin läsarestad, att inte vilja upplåta sina kyrkor åtminstone för våra dopförrättningar när vi själva saknar doplokal.

Föregående inlägg
Nästa inlägg ”GENOM HANS SÅR…”

Relaterade inlägg

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x