Från GÖTEBORG

Göteborgs fria församling har haft tre veckors tältmöten i Göteborg. I mötena som samlat stora skaror av intresserade och längtande människor, har Guld gjort underbara ting. Själar har blivit frälsta, sjuka helade och längtandve döpta i helig Ande. Många prisar idag Herren för härliga bönesvar. Förnyelse och frigörelse i Anden har präglat mötena. De bröder som förkunnar frigörelsens härliga evangelium är Enooh Carlsson, vilken är församlingens predikant, Alf Peterson Trollhättan, Leif Carlsen och Tore Cristiansen från Skien i Norge samt Donald Bergagård från Jönköping. Församlingens sångare har hela tiden varit i elden, och sångare från Trollhättan har också deltagit vid några tillfällen. För allt som sker i Jesu namn skall Gud ha all ära. D. B.

Föregående inlägg MIDNATTSROPET
Nästa inlägg Mitt vittnesbörd

Relaterade inlägg

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x